Oskar Janusz Królikowski, znany także pod pseudonimem Zawadzki, to postać niezwykle ważna w polskim świecie sztuki i społeczeństwa harcerskiego. Urodził się 15 listopada 1927 roku w Rykach, a jego życie zakończyło się 22 sierpnia 1997 roku w Warszawie.
Był nie tylko utalentowanym grafikiem, ale również aktywnym działaczem harcerskim. Jego pasja i zaangażowanie w młodzieżową organizację harcerską miały istotny wpływ na rozwój wielu inicjatyw społecznych, które kształtowały pokolenia młodych Polaków.
Życiorys
Oskar Janusz Królikowski był synem Mariana oraz Czesławy, z domu Malawek. W 1938 roku dołączył do Związku Harcerstwa Polskiego, a we wrześniu 1942 roku, po złożeniu przysięgi, zyskał przyjęcie do 2 Harcerskiego Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik”, który funkcjonował w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej 3 Rejonu, a także w dywizjonie artylerii przeciwlotniczej. Wiosną 1944 roku, otrzymał od drużynowego Piotra Osińskiego, ps. „Kaczanowski”, polecenie zorganizowania zastępu w Sulejówku, w jego skład weszło 10 do 12 chłopców. Po przeprowadzeniu szkolenia harcerskiego, Oskar prowadził obserwację transportów wojskowych, które przejeżdżały przez Rembertów i Sulejówek, a sporządzone raporty przekazywał Osińskiemu.
W trakcie powstania warszawskiego walczył jako strzelec-bombardier w II plutonie 2 Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik”, gdzie używał pseudonimu „Zawadzki”. Podczas walk został ranny, doznając postrzału w lewą łopatkę. Po zakończeniu walk i kapitulacji, dostał się do niewoli. Początkowo przebywał w obozie jenieckim w Lamsdorf Stalag VIII B, a jego nr jeniecki to 104934. Dnia 23 grudnia 1944 roku, został przetransportowany do Stalagu III A w Luckenwalde, a następnie wysłany do jenieckiego oddziału roboczego „Arbeitskommando” w Cottbus.
Po zakończeniu wojny, Oskar Janusz Królikowski osiedlił się w Pruszkowie, gdzie pełnił funkcję przybocznego drużyny przy Szkole Podstawowej nr 1. W 1947 roku przeniósł się do Bolesławca, gdzie kontynuował naukę w Gimnazjum oraz Liceum Samorządowym. W tym czasie prowadził założoną przez siebie drużynę harcerską, która podlegała hufcowi w Lwówku Śląskim. W 1948 roku został powołany do wojska, co zakończyło jego czynną działalność harcerską; posiadał wówczas stopień Harcerza Orlego. Ukończył studia plastyczne i rozpoczął pracę jako artysta grafik.
Odznaczenia
Oto szczegółowy wykaz odznaczeń, jakie otrzymał Oskar Janusz Królikowski w ciągu swojej zasłużonej kariery. Te prestiżowe nagrody świadczą o jego oddaniu i poświęceniu.
- srebrny Krzyż Zasługi (1982),
- Krzyż Armii Krajowej (1969),
- Krzyż Partyzancki (1982),
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1971),
- Medal za Warszawę 1939-1945 (1971),
- Warszawski Krzyż Powstańczy (1996),
- Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (1995),
- Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”,
- Krzyż za Zasługi dla ZHP (1989),
- Odznaka Grunwaldzka (1970),
- Odznaka Pamiątkowa „Syn Pułku” (1989),
- Odznaka Pamiątkowa Środowiska „Żbik” (1992).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Monika Sosnowska | Ze’ew Ben-Cewi | Hanna SzymanderskaOceń: Oskar Janusz Królikowski