Kościół Najświętszego Zbawiciela, który stanowi integralną część rzymskokatolickiego krajobrazu parafialnego, znajduje się w dekanacie Ryki, podlegając diecezji siedleckiej. Jest to zabytkowa świątynia, której budowa trwała od 1908 do 1914 roku, a jej konsekracja miała miejsce w 1922 roku. Ten murowany gmach, zrealizowany w stylu neogotyckim, powstał dzięki staraniom zaangażowanego księdza Jana Rozwadowskiego.
Projekt świątyni opracował Józef Pius Dziekoński, którego wizja architektoniczna zyskała uznanie dzięki niezwykłej estetyce budowli. Kościół jest orientowany w kierunku północno-wschodnim, co sprawia, że jego frontowa elewacja zwrócona jest w stronę ważnej dla regionu szosy Lublin-Warszawa. Budowla została wzniesiona z cegły, na solidnych kamiennych fundamentach, osadzonych na cokole z obrobionego granitu polnego.
Elewacje, zróżnicowane pod względem kolorystycznym, charakteryzują się dominującą czerwienią cegły, na którą nakładają się kontrastujące białe tynki służące jako pola dekoracyjne. Płaszczyzny fryzów oraz elementy dekoracyjne wieńczące ściany dodają świątyni elegancji. Warto zaznaczyć, że plan architektoniczny kościoła przypomina wydłużony krzyż, a jego monumentalna bryła składa się z strzelistej wieży frontowej oraz halowego korpusu z trzema nawami, szerokim transeptem, a także prostokątnym prezbiterium zamkniętym trójbocznie.
Warto zwrócić uwagę na architektoniczne detale, takie jak zakrystia umieszczona przy południowej stronie prezbiterium oraz kaplica przy stronie północnej. Obok wieży oraz korpusu można dostrzec kilka małych przedsionków, które dodają charakteru przestrzeni. Konstrukcja dachu jest bardzo zróżnicowana: nad nawami oraz transeptem królują dachy dwuspadowe, natomiast nad absydą znajdują się bardziej złożone formy dachów, zakończone trzema połaciami, co nadaje budowli dodatkowego majestatu. Przedsionki przykryto dachami pulpitowymi, a ich zewnętrzne ściany wspierają uskokowe przypory.
Wyposażenie świątyni wykonano przede wszystkim w stylu neogotyckim, pamiętając o bogatej symbolice i detalach. Ołtarz główny, w kształcie tryptyku, a także balustrada chóru, zostały starannie zaprojektowane przez Dziekońskiego. Jest to rzeźbiarskie dzieło w drewnie, które posiada złocone detale. W centrum ołtarza znajduje się obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, namalowany przez Leona Wyczółkowskiego, będący darem artysty dla parafii, co podkreśla jego silną więź z tym miejscem.
Neogotyckie elementy wyposażenia obejmują także stalle w prezbiterium, ambonę oraz ołtarze boczne, które dedykowane są Matce Bożej oraz św. Jakubowi Apostołowi. Ciekawostką są ołtarze, które powstały po 1945 roku, wykonane z piaskowca, umieszczone w ramionach transeptu. Warto wspomnieć, że część oryginalnego wyposażenia, w tym drewniany krzyż w stylu późnogotyckim oraz krucyfiks barokowy, pochodzi z rozebranego w 1944 roku kościoła św. Jakuba Apostoła. Dodatkowo w świątyni znajdują się obrazy świętych, w tym wspaniałe wizerunki św. Mikołaja Biskupa oraz św. Anny, które stanowią cenne elementy barokowego dziedzictwa artystycznego.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 14.10.2015 r.]
- Ryki, Parafia Najświętszego Zbawiciela. diecezja siedlecka. [dostęp 14.10.2015 r.]
- Ryki kościół Chrystusa Zbawiciela. Lubelskie Klimaty. [dostęp 14.10.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Ryki (przystanek kolejowy) | Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach | RTCN RykiOceń: Kościół Najświętszego Zbawiciela w Rykach