Edmund Chromiński, urodzony 8 listopada 1874 roku w Rykach, a zmarły 17 września 1954 roku w Krakowie, był wybitnym polskim inżynierem. Jego specjalizacja obejmowała budowę i eksploatację kotłów parowych, gdzie osiągnął znaczące sukcesy. W swojej karierze pełnił również funkcję rektora AGH, co potwierdza jego wysoką pozycję w polskiej nauce technicznej.
Jako profesor miał kluczowy wpływ na rozwój technologii, a jego prace przyczyniły się do wielu innowacji w dziedzinie inżynierii. Chromiński to postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiego szkolnictwa wyższego oraz sektora inżynieryjnego.
Życiorys
Edmund Chromiński, syn Teofila i Marii z domu Jasiuk, rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie filozofii. Po pewnym czasie przeniósł się na Politechnikę Lwowską, gdzie podjął studia związane z budową maszyn. Swoją karierę zawodową zaczynał w Wiedniu, pełniąc obowiązki związane z dozorem kotłów. Następnie jego działalność zawodowa skupiła się na Krakowie. Z Akademią Górniczo-Hutniczą (później AGH) nawiązał współpracę od 1921 roku. W latach 1926–1928 pełnił funkcję rektora.
6 listopada 1939 roku został aresztowany przez gestapo w ramach tzw. Sonderaktion Krakau, która miała na celu represjonowanie przedstawicieli polskiej inteligencji. Razem z innymi profesorami i pracownikami uczelni z Krakowa trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Na szczęście odzyskał wolność w lutym 1940 roku.
Życie prywatne
Edmund Chromiński, w swoim życiu osobistym, z żoną Marią Haberko, wychował troje dzieci. W skład jego rodziny wchodziła córka Janina oraz dwóch synów: Witold i Tadeusz.
Po jego śmierci w 1954 roku, został on pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze HB, rządzie północnym, na miejscu 10.
Odznaczenia
Edmund Chromiński został odznaczony medalami, które odzwierciedlają jego wybitną służbę.
- medal za Długoletnią Służbę (1938),
- medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1949).
Wybrane prace
Oto ważne prace, które wyszły spod ręki Edmund Chromińskiego:
- metan w spalinach – 1936,
- sprawność kotłów parowych – 1936,
- badanie węgla na zwietrzenie – 1939,
- kotły parowe i ich obsługa – 1944,
- maszynoznawstwo ogólne – 1953.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Wojciech Lubiński | Wacław Kuchnio | Tomasz Ciach | Andrzej KostyraOceń: Edmund Chromiński